0
Twój koszyk

Kombucha – must have wakacji 2024?

Cześć, jak się dziś masz?

U mnie całkiem nieźle. Jesień i zima wprawdzie dały się we znaki, ale po długiej przerwie znów jestem tutaj, pełna życiowej energii.

Ostatnie ciepłe dni i pachnące bzy sprawiły, że bardzo zatęskniłam za latem, długimi spacerami, jazdą na rowerze, leżakiem, oraz ciepłym morzem i rozgrzanym piaskiem na włoskiej plaży 🙂 

Lato kojarzy mi się także z rozgrzaną skórą, poszukiwaniem cienia oraz nuty orzeźwienia.

Dziś wspominam sycylijską przygodę i tygodnie spędzone w domu na zboczach Etny. To był niesamowity i bardzo inspirujący czas z przyjaciółmi. Istne Dolce Far Niente 🙂 No może oprócz dni z ekstremalnie wysoką temperaturą, która sięgała niemal 40 stopni. 

Wielkim wyzwaniem było szukanie ukojenia. Na ratunek przyszedł mały basen rozłożony w kuchni, mrożone ręczniki oraz zimne bąbelki. Gdy wracam do tamtych dni, żałuję tylko, że wtedy nie znałam jednego… kombuchy! A Tu znasz ten wspaniały napój?

Czym jest kombucha? 

Kombucha to naturalny napój na bazie fermentowanej herbaty, zazwyczaj czarnej lub zielonej, cukru oraz japońskiego grzybka herbacianego. Może także zawierać rozmaite dodatki, które subtelnie zmieniają jej smak. Kombucha jest uznawana za napój funkcjonalny, jest bezalkoholowa i zawiera witaminy, aminokwasy, a także składniki odżywcze.

Kombucha znana jest od wieków, a za jej kolebkę uznaje się Chiny. Z biegiem czasu ten napój życia trafił także do Japonii, a następnie podbił resztę świata, także Polskę. 

Pochodzenie jej nazwy nie jest do końca znane. Jedna z legend głosi, że jest ona połączeniem nazwiska koreańskiego medyka Kombu, który przywiózł do Japonii herbatę Cha, aby uzdrowić Japońskiego cesarza Ingyō.

W Polsce kombucha popularna była już wiele lat temu, przed i po wojnie. Była wytwarzana przez nasze Mamy i Babcie w domowych zaciszach.

Zalety i wady picia kombuchy

Zalet picia kombuchy jest wiele. Do najważniejszych należą:

  • zawiera polifenole, minerały, witaminy,
  • wspomaga procesy trawienne
  • dzięki zawartości kwasu octowego ma właściwości przeciwbakteryjne
  • ma właściwości
  • działa przeciwgrzybicznie
  • ma także działanie przeciwutleniające (ochronnie przeciwko działaniu wolnych rodników)
  • działa korzystnie na układ odpornościowy

Nie poleca się picia kombuchy przez dzieci, oraz kobiety w ciąży, gdyż może zawierać śladowe ilości alkoholu.

Jak smakuje kombucha?

Kombucha ma bardzo ciekawy smak i konsystencję. Jest delikatnie kwaśna, lekko słodka. Ma wyczuwalne bąbelki, które nadają orzeźwienia i sprawiają, że bardzo przyjemnie się ją pije.

Rodzaje kombuchy

Jest wiele smaków i rodzajów kombuchy i co chwila powstają kolejne.

Producenci do wytworzenia produktu używają rożnych rodzajów herbat. Dodają liczne dodatki, by nadać nowy smak fermentowanej herbacie. Np. imbir, malinę, różę, cytrynę, ogórek i wiele innych.

Poniżej niektóre kombuche dostępne na polskim rynku:

Kombucha rozne rodzaje
  1. KOKOkombucha klasyczna. Delikatnie kwaśna i bardzo orzeźwiająca.
  2. ROY Kombucha Cucumber & Mint. Kombucha o smaku ogórka i mięty.
  3. Kombucha Prager’s klasyczna.
  4. ROY Kombucha Lemon. Kombucha o delikatnej nucie cytrynowej.
  5. Kombucha Vigo Rose. Kombucha klasyczna o smaku róży(smakuje jak pączek z marmoladą różaną)

Jeśli nie próbował_ś nigdy kombuchy to bardzo polecam Ci spróbować. Zwłaszcza w okresie letnim. Bardzo dobrze orzeźwia, świetnie smakuje, a na rynku jest dostępne wiele smaków, więc z pewnością znajdziesz swój ulubiony 🙂

Ciao Ciao 🙂

Wartościowy wpis? Doceń nas udostępniając go na:

Producenci

Booze ChariTea Doppio Passo Fentimans ISH Koko kombucha Laori Lemonaid Martini Rocca dei Forti Rochester Roy Kombucha